Talebiniz Su Kanununu ihlal ediyor ve nehirlerin biyolojik çeşitliliğini garanti etmiyor

Hükümetin üçüncü başkan yardımcısı Teresa Ribera’nın sahneye çıktığı gün Doñaña’daki su savaşı için Endülüs Cuntası ile anlaşma açıldı başka bir cephe ilişkili Madrid’deki su kaynakları. Bu Pazartesi sabahı, Madrid Topluluğu başkanı merkezi hükümeti bunu istemekle suçladı. Su sıkıntısı çeken bölgeyi “kuşatmak” ve özerk hükümetin bir teklif sunduğunu duyurdu. talep etmek ona karşı Tagus Hidrolojik Planı Yüksek Mahkeme huzurunda. Ancak Ribera liderliğindeki Ekolojik Geçiş Bakanlığı’ndan gelen yanıt çok uzun sürmedi: Ayuso’nun yaklaşımları hukuka aykırı.

Özellikle, aracılığıyla sunulan dava Kanal Isabel II Bakanlığın açıklamasına göre “hassas” Su Hukuku bu “zorlar Ekolojik akış tüm su kütlelerinde”, bu akışlar “ekosistemlerin korunmasının garantörleridir ve nehirlerdeki biyolojik çeşitlilikAynı şekilde bunun “Kanuni idarenin oluşturduğu su kütlelerinin iyi durumunun korunması” ilkesine aykırı olduğunu belirtiyorlar. AB Su Çerçeve Direktifi“ve son olarak, aynı Yüksek Mahkemenin, 2015 Tajo Hidrolojik Planının, yani bu Hükümet tarafından 24 Ocak’ta onaylanandan önceki birkaç maddesini iptal eden kararını göz ardı etmesi, “çünkü yeterli kanıtları oluşturmadı.” Ekolojik akışlar”.

Madrid tartışmaları

Öte yandan bölgesel hükümet, açılan ve bu gazetenin erişebildiği davada, mevcut Plan’da Topluluğun hukuk ekibinin anladığı bir madde bulunduğunu kınadı. “ayrımcı” çünkü yalnızca Madrid’i etkiliyor. Dolayısıyla bu, Başkan Isabel Díaz Ayuso’nun Madrid’i Pedro Sánchez hükümetine karşı savunmak için yürüttüğü haçlı seferinde bulduğu yeni bir cephedir. Böylece bu süreç, bölgesel hükümetin son yasama organında merkezi yürütmeye karşı açtığı on iki hukuki davaya ekleniyor.

O bu talebin kökeni Tajo Hidrografik Planına eklenen yeni bir yükümlülük altındadır. O Valmayor rezervuarı Bölgedeki ikinci en önemli sudur ve suyu, Madrid nüfusunun önemli bir kısmına içme suyu sağlamak için kullanılmaktadır. Bu rezervuar, San Juan rezervuarından transfer yoluyla Alberche Nehri’nden su alıyor. Topluluğun açıklamasına göre Canal de Isabel II’nin mevcut yasal kriterlere göre yaptığı şey, artık yalnızca Devletten ön izinBir ay önceden talep edilmesi gereken ve ayrıca bölgesel hükümetin ısrar ettiği gibi, bu sadece bu iki rezervuar arasındaki akışın harekete geçirilmesi için gerekli. Bu nedenle talebiniz bu yetkinin kaldırılması ve ekolojik akışların azaltılması.

Planın 20.3 maddesi, Yargıtay’da açılan davada, “bu kraliyet kararnamesinde yer alan diğer havza planlarının hiçbirinde yer almayan ve (…) sadece su transferlerini etkileyecek bir hüküm içermektedir. Her ikisi de Madrid Topluluğu’nda bulunan San Juan rezervuarından Valmayor rezervuarına kadar üretim. Bu bir “bir” “tek durum kuralı”, bölgesel hükümete dikkat çekiyor. Daha sonra başka bir maddede yer alan tedbirlerin “alınabileceğini” söyleyerek bu fikrinde bir kez daha ısrar ediyor. herhangi bir kullanıma ilişkin sorgulanan yetki yalnızca San Juan rezervuarından Valmayor’a olan hareketler için geçerliyken, su kaynaklarına ilişkin.

Kanal hakkında önceki bilgiler

Alakalı haberler

Bu, vurgulandığı üzere Madrid başkanı Bu sabah, “kuralları kökten değiştiriyor ve Madrid’in su tedarik sistemini boykot ediyor.” Vardığı sonuç, bunun Topluluğa yönelik “yeni bir saldırıdan başka bir şey olmadığı” ve bunu “kötü ve insanlık dışı” olarak tanımladığı bir şey olduğu yönünde. Koalisyon hükümetinden bir adım daha “Şimdi bu bölgenin susuzluktan teslim olmasını istiyor.”

Ancak Ekolojik Geçiş Bakanlığı’ndan sadece mevcut yasallığa uyarlamayı değil, aynı zamanda Tajo’nun mevcut Hidrolojik Planının geçen Ocak ayındaki nihai onayından önce de savunuyorlar. onayı aldı Yetkili Makamlar Komitesi, Tagus Sınır Belirleme Su Konseyi ve Ulusal Su Konseyi gibi Madrid Topluluğunun temsil edildiği kuruluşlardan biridir. Ayrıca, Puerta del Sol’da belirtilenlerin aksine, Canal de Isabel II’nin sunduğu gözlemlerin “dikkate alındığına” dikkat çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir