Tüfekli ve sabit süngülü prenses

Prensesin Bayrak Taahhüdü Hakkında Eleanor Zaragoza’da çoğu kanalın haber programlarında televizyonun sıcaklığı duygusal zirvelere ulaştı. EuskalTelebista’nın ‘Teleberri’ ve TV3’ün ‘Telenotícies’ programları hariç. Bir görüntü değil. Haber vermediler. Onu suçlamıyorum. Onu övmüyorum bile. Kendimi bunu onaylamakla sınırlıyorum. Bu konunun ne haber değeri taşıdığı ne de yansıtıcı olduğu düşünüldüğünde bu ağ kararının doğru olup olmadığı elbette tartışılmaya değer.

Sıcaklığın en yüksek olduğu kanallar arasında TVE1’in ‘Özel’ dizisi öne çıkıyor. Başlamadan kısa bir süre önce bize Leonor’un askeri manevralara dalmış halde olduğunu gördüğümüz ‘Kraliyet Ailesi tarafından sağlanan yayınlanmamış görüntüler’ gösterdiler. «Elinizde kamuflaj boyası olan tüfek, dikenli tellerden ve çamurdan ve sudan kaçıyor!!» Bize eşit derecede hayranlık ve hayranlıkla anlattılar.

Ardından da Harp Akademisi’nde öğreneceği ‘kemer sıkma’ ve ‘örnek olma’ gibi erdemlerin altını çizdiler. Ah! Bugün özellikle ilginçler. Büyükbabasının ‘kemer sıkma’ ve ‘örnekliği’ ile tezat oluşturuyorlar Juan Carlos yıllar sonra. Akademi Tuğgeneral Genel Müdürünün sözleri (“Anayasayı muhafaza etmeli ve muhafaza ettirmelisinizn») TVE’de özel ilgi gördü. Kim bilir belki de ekstra bir güncelliğin olduğunu düşündüler. Öğleden sonraki dedikodu programı ‘Fiesta’da (S-5) duygusal termometre daha da yükseldi.

Heyecanla bağırdılar”Monarşi İspanya’ya istikrar sağlıyor!» ve bir şeyi fark ettiler: «Prensesin taşıdığı tüfek yedi kilo ağırlığında!» yarı şaşkın, yarı büyülenmişlerdi. Başka bir köpük olan ‘Más Vale Sábado’nun (La Sexta) coşkusu azaldı. Prensesin bu uzun askeri eğitimi konusunda inatçıydılar. Şöyle diyorlardı: “Askerlik yapmak modernlik değildir. Yapmam gereken şey Erasmus».

Alakalı haberler

Ah! Prenses, elinde bir tüfek ve sabit bir süngüyle televizyona çıktı ve aynı sabah İsrail-Gazze savaşı patlak verdi. Bu arada Ukrayna’da bombalar yağmaya, Ermenistan’da, Azerbaycan’da, İran’da, Afganistan’da, Yemen’de, Etiyopya’da insanlar öldürmeye devam ediyor… Ne oluyor? Televizyonda savaşlar görüyoruz ve artık bir şeyler hissedip hissetmediğimizi bilmiyorum.

Ben, gördüğümde Eleanor Bir tüfek ve sabit bir süngüyle donanmış olarak ne beni zaptediyor ne de vücut ısımı yükseltiyor. Ben sadece kurumsal rüzgârın sürüklediği, henüz 17 yaşında olan bir genç kız görüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir