Ulusal Güvenlik, yalanların İspanya’ya karşı bir silah olabileceği konusunda uyardı

Bakan Fernando Grande-Marlaska terörle mücadele alarm seviyesini yükseltmiyor Ordunun sokakta görülmesini istemediği için; Kral Kraliyet Muhafızlarına emir verdi Pedro Sánchez’i ihraç edin Zarzuela sarayından; Afrikalı göçmenler, serbest bırakan bir ana gemiyle İspanya’ya gidiyor Cayuco’lar kıyıdan birkaç mil uzakta; PSOE mitingine katılanlar el salladı İspanya bayrakları Daha sonra atılan ve çiğnenen pankartları yere bıraktılar…

Bütün bu haberler Bazıları yapay zeka ile rötuşlanmış fotoğraflarla desteklenen, tamamı mesajlaşma platformlarında yayınlanan ve kısmen de olsa profesyonel gazetecilik ekosistemine nüfuz eden yalanlardır. Bunlar pek çok şeyden sadece birkaçı sahteler 1 Ekim’den bu yana sosyal ağlarda dolaşan ve diğerleri gibi yayınlanıp dağıtılanlar Gerginliği ve düşmanlığı artırmak

Siyaset sahnesinde giderek güçlenen ve tehlikeli bir aktör var: şaka ve dezenformasyon. İç Güvenlik Bakanlığı (DSN) onları izliyor. Sonuçlarını zaten biliyorsunuz Dezenformasyon Kampanyalarına Karşı Forum’da bu yıl uzman gruplarının geliştirdiği çalışma. Bu olgunun sözde “Ulusal Güvenlik alanı” üzerindeki etkisine ilişkin bazı tahminler, rahatsız edici olmasa da, hiç de hoş değil.

insanları fanatikleştirmek

Teknisyenler Terör ve Organize Suçlarla Mücadele İstihbarat Merkezi (CITCO), Savunma ve İçişleri Bakanlıkları, Silahlı Kuvvetler İstihbarat Merkezi (CIFAS), gazeteci dernekleri ve akademik dünya.

Çalışma gruplarının sonuçları, 12’si Salı günü Hükümet Başkanlığı tarafından düzenlenen bir ciltte Savunma Araştırmaları Yüksek Merkezi’nde (CESEDEN) sunulacak. Dosya şu endişeleri vurguluyor: Sahtekarlığın turbo yayıcısı olarak yapay zekakampanyaların devamlılığı Rus kökenli dezenformasyon ve etkisi ruhta devam eden yalan vatandaşın.

Bu son sayının derinliklerine inmek, DSN’nin beklentilerindeki yeniliklerden biri. 2023 raporu şu adreste bitiyor: “Gözlemlenemeyen savaş” olarak adlandırılan “keskin güç” saldırıları“davranışının düşmanca olmasına rağmen şiddet içermeyen doğası” ile karakterize edilen.

Bu alanda iş, dezenformasyon kampanyalarının nedeni olarak duruyor. Şiddetli radikalleşme olgusu. Bu artık sadece cihatçılık veya diğer terörizm alanıyla ilgili değil: şu hipotez üzerinde çalışıyoruz: hayran kuşağı şiddet içeren eylemlerde bulunmaya istekli, önceden nefret ve/veya korkuya karşı bir düşmanın inşası ve o düşmanla olan farklılıkların abartılması.

İspanyol siyasetinin halihazırda bir terör kurbanı olup olmadığı üzerine ‘Keskin güç’ün düşmanca eylemleri Belki de çok da uzak olmayan bir gelecekte bu yönde doğrulamalar ya da yalanlamalar alabiliriz.

Tespit edilemeyen yalanlar

DSN raporu, en sert uyarılarından birini, yapay zekanın (AI) düşmanca amaçlarla oluşturduğu tehdidi ele almaya ayrılmış bölümlerde yapıyor. “Yapay zeka, içeriği işlemek, kalıpları çıkarmak, tahminlerde bulunmak ve öğrendiklerinden yeni içerik üretmek için çok güçlü bir araçtır. Bunlar, şunları sağlayan özelliklerdir: büyük ölçekte inandırıcı ve potansiyel olarak çok tehlikeli dezenformasyon yaratmak“, dosyayı uyarıyor.

DSN tarafından toplanan uzmanlar, yapay zekanın “bir” dezenformasyon kampanyası “için içerik üretirken, sahte haberlerin oluşturulması için iyi yapılandırılmış metinler geliştirmeyi mümkün kıldığını düşünüyor. Sahte görüntü, video veya ses (derin sahteler) daha da büyük bir duygusal etki yaratmamıza izin veriyor”.

Yapay zeka, botlar veya otomatik hesapların yardımıyla bu sahte içeriğin yayılması “otomatik bilgi üretimi yoluyla daha da artırılabilir” seviyor ve ilk görüşleri yeniden üreten ve tamamlayan yanıtlar, üçüncü taraflardan gelen olumlu yanıtları öne çıkarır ve karşıt yanıtları itibarsızlaştırır.”

Bu nedenle İspanya, “büyüklük açısından yeterli bir tepki geliştirmenin zor olduğu” yeni mükemmelleştirilmiş yalan yağmurlarına yaklaşıyor, diyor raporda şu öngörüde bulunuluyor: “Yanlış bilgi veren aktörler, Vatandaşları kandırmak için dijital alanı manipüle edilmiş içeriklerle dolduruyoruz. Dolayısıyla sahte içerik olduğundan şüphelenmelerini sağlayacak ipuçlarını bulmaları giderek zorlaşacak.”

Ancak çalışma şunu ileri sürüyor: Yapay Zeka ile Yapay Zeka ile mücadele edilebilir. İspanyol toplumunu yalanlara maruz bırakacak olan aynı ilerlemeler, “gazeteciler ve teyitçiler tarafından önleyici yalanlama yapılmasına, örneğin yanlış yayınla ilgili gerçek bilgilerin bulunmasına veya bununla ilgili açık verilerin görselleştirilmesine yardımcı olarak” hizmet edecektir. “.

Rusya bizi tedirgin ediyor

“Rusya Dezenformasyon kampanyalarına kitlesel ve sistematik bir şekilde başvuruyor ve nüfuzu iç ve dış politikasının temel dayanağı olarak görüyor. Kremlin, kalıcı bir ‘enformasyon savaşı veya çatışması’ ile karakterize edilen stratejik bir ortam tasavvur ediyor”, diye anımsıyor DSN için yürütülen çalışma.

Barış zamanlarında, özellikle de savaş zamanlarında, “Rusya’nın, başta AB ve NATO üyesi ülkeler olmak üzere, stratejik rakip olarak algıladığı kişilere karşı bilgi alanındaki operasyonları kalıcı olarak gerçekleştirilecektir” güvencesini veriyor rapor, daha önce veri hırsızlığı içeren siber saldırılardan saldırgan dezenformasyon kampanyalarına kadar uzanan bir girişimde bulunmak referans medyanın kimliğine bürünme veya kamu kurumları”.

Ancak Rusya bunu tek başına temel almıyor hibrit savaş haberleri Telegram veya Facebook’ta yayılan taklit medyada; Ayrıca kendi cephaneliği de var. “Rusya’nın propaganda ekosistemi olağanüstü derecede geniştir: tahmin aralığı iki yüz ile dört yüz arasında dijital medyaDSN’nin çalışmasına göre bu geniş medya yelpazesi, “tüm olay örgüsünün yayılmasını” teşvik etmeyi ve desteklemeyi amaçlıyor. kutuplaşmaya neden olmak Demokratik ve liberal toplumlarda.

Erken uyarı

Rapor, “Bir dezenformasyon kampanyasının mümkün olan en kısa sürede tespit edilmesi, etkisini sınırlayabilir ve yaygınlaşmasını ve yaygınlaşmasını önleyebilir” diye hatırlatıyor. Yazarları, İspanya’nın kendini koruma altına alması gerektiğine dikkat çekiyor “erken uyarı prosedürleri ve “dezenformasyon kampanyalarının tespiti için özel olarak oluşturulmuş araçlara” sahipler.

Alakalı haberler

Bunlar arasında, insanların “medya okuryazarlığı”nın yanı sıra, daha önce yasama çalışması yapılmasına işaret eden önlemler de var: “Uygun olurdu” yapay zeka araçlarına talep Çalışma, bu içeriğin yapay olarak oluşturulduğunu açıkça belirten bir işareti otomatik olarak oluşturduğunu öne sürüyor.

Bunlar, AB’deki diğer pek çok ülke gibi, “saldırıya uğrayan devletin toplumunun siyasi kutuplaşma, sosyal güvenlik açığının varlığı gibi kırılganlıklarının sömürülmesi”nin kurbanı olabilecek bir ülkenin siyasi gücüne yükseltilmiş konseylerdir. Siyasi muhalefet veya bağımsızlık ayrılıkçılığıveya gerçek şikayetlerin olup olmadığı”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir