Uluslararası Af Örgütü, Jordis’in tazminatını telafi edecek daha iddialı bir af yasası talep ediyor

İle ilgili tüm bilgiler af kanunu bu EL PERIÓDICO özel etkinliğinde.

Uluslararası Af Mağdurların tazminatını yeterince ele alan daha iddialı bir af yasası talep etti ve Jordi Sánchez ve Jordi CuixartKanunda “herhangi bir tazminat veya tazminat” öngörülmeyen kişiler için bu durum uluslararası hukuka aykırıdır.

Örgüt, bu değerlendirmeyi, Meclis gruplarına dağıtılan ve gönderilen af ​​kanun teklifinin analizinde yapmıştır. Kongre“uluslararası insan hakları standartlarıyla mükemmel bir şekilde uyumlu olmasını” sağlayacak şekilde değiştirmeleri için.

Uluslararası Af Örgütü, diğer hususların yanı sıra, yasada yapılan son değişiklikle birlikte ortadan kaybolan bir suç olan isyana teşvik suçundan mahkum edilen iki bağımsızlık lideri Sànchez ve Cuixart’ın durumunu da vurguluyor. Ceza Kanunuörgütün “toplanma ve ifade özgürlüğü haklarını barışçıl bir şekilde kullanması” nedeniyle “haksız” olduğunu düşündüğü bir cümle.

Cezai sorumluluğun sona ermesi

Tasarıda bu kişilerin cezai sorumluluklarının ortadan kaldırılması öngörülse de iptal Örgüt, arka planda, kınayan yargı kararlarını iptal etmediğini ve bunlara herhangi bir tazminat veya tazminat sağlamadığını eleştiriyor.

Bu durum, Uluslararası Af Örgütü’ne göre, bu davalarda yargı kararlarının geçersiz ve hükümsüz ilan edilmesi gerektiğini ve insan hakları ihlali mağdurları için etkili hukuk yollarının garanti altına alınmasını öngören uluslararası hukuka aykırıdır.

Tasarı üzerinde yaptığı çalışmada, Kuruluş durumu “olumlu” olarak da tanımladı İşkence veya insanlık dışı muamele suçu olarak sınıflandırılan eylemlerin af kapsamı dışında tutulmasını savunuyor, ancak bu hariç tutmanın “asgari bir ciddiyet eşiğine” koşullandırılmasını da kınıyor.

Unutmayın ki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi polisin gereksiz güç kullanmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 3. maddesini ihlal ettiğini ve bu durumlarda aflara izin verilmeyeceğini belirtti.

Örgüt, Güvenlik Güçleri ve Birlikleri tarafından bu aşırı güç kullanımına ilişkin vakaları, 1 Ekim 2017’deki referandum günü veya Ekim 2019’daki Yüksek Mahkeme kararına karşı yapılan seferberlikler gibi olaylarda belgeledi.

aşırı güç kullanımı

Bu nedenle, yasa tasarısının, her türlü aşırı güç kullanımının af kapsamı dışında tutulması ve bu eylemlerin hem ajanlar hem de komutanları tarafından üst sorumluluklarında yasa dışı emirler, eksiklikler veya ihmaller olması durumunda soruşturulmasına ve kovuşturulmasına izin verecek şekilde değiştirilmesini talep etmektedir.

Ayrıca, teklifin bu eylemlerin mağdurlarının tazminatını yeterince ele almadığını ve bu nedenle sonuçlarının üstesinden gelmek için “gerekli yardımı” da içeren etkili bir tazminat talep ettiğini düşünmektedir.

Alakalı haberler

Öte yandan örgüt, İspanyol Ceza Kanunu’nda terör suçunun geniş tanımının “uluslararası insan hakları standartlarıyla bağdaşmayan soruşturma ve yaptırımlara” yol açtığı konusunda defalarca uyarıda bulunduğunu hatırlattı.

Kendisi, Ulusal Mahkeme’nin Demokratik Tsunami ile ilgili soruşturmasına atıfta bulunarak, bu soruşturmada “uluslararası standartlara uygun olarak bunların terörist nitelikteki eylemler olması için gereken eşiğe henüz ulaşılmadığını” belirtti. örgütü aktardı Maliye Bakanlığı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir