Vox, cinsiyetçi şiddete karşı Valensiya anlaşmasının yenilenmesinde oybirliğini bozdu

Valensiya Mahkemeleri, bölgesel anlaşmanın yenilenmesini ve ikinci baskısının yapılmasını onayladı. toplumsal cinsiyet ve cinsiyetçi şiddet. Ancak oybirliğiyle olmadı. Çünkü Vox PSPV, PP ve Compromís’in ortak metnine sahip olmak için imzalanan müzakerenin dışında tutuldu. Consell üyeleri cinsiyetçi şiddet konusunda farklılıklarını ortaya koydu ve popülerler sosyalistlerin önerdiği PNL’ye katılırken, Vox “boş içerikli” bir anlaşmaya katılmayacağını belirtti.

benmeclisi oluşturan dört gruptan üçünün imzaladığı önerge Özerk topluluk, toplumsal cinsiyete ve cinsiyetçi şiddete karşı II. Valensiya Paktı’nın onaylanmasını ve böylece 2017’de desteklenen anlaşmanın genişletilmesini talep ediyor; Bu anlaşmanın “Valensiya yönetimleri, sosyal kuruluşlar, kadın örgütleri, siyasi partiler ve sosyal aktörler arasındaki anlaşmanın sonucu olduğu”, uygulanması için “yeterli kaynaklara” sahip olduğu ve bu ikinci anlaşmanın içeriğinin “alındığı” ifade edilmektedir. İlk anlaşmanın süresinin dolduğu 18 Eylül 2022’den bu yana yapılan iki toplantıda ileri sürülen çalışmalar dikkate alınmıştır.

Bu sadece bir hareket amaSosyalistler, anlaşmanın yenilenmesi taahhüdüne PP’nin dahil edilmesinden memnunlar. Eğer orada olmasaydı, her türlü anlaşmayı mahvederdi. Ve son olarak, sosyalistlerin ilk teklifinde sadece birkaç değişiklikle popüler olanlar devreye girdi; bu yeni anlaşmanın, yumruk ve gül sahiplerinin 2023 olarak belirttiği tarih olan 2023’ten önce imzalanması da dahil. amaç.

Paktın ilk baskısında yer almayan (çünkü parlamenter temsili yoktu) ve yenilenmesinden uzaklaşan kişi ise Vox’tu. Onların oyu olmasaydı, PSPV, Compromís ve PP’nin büyük çoğunluğa sahip olması nedeniyle anlaşma devam edebilirdi ancak zayıf bir kısmı olacaktı. Birincisi, çünkü bu, ilk Valensiya paktının sahip olduğu parlamento oybirliğinin bozulması anlamına gelecektir. İkincisi, parti, taslak hazırlandığında imzalayan kurumlardan biri olacak olan Consell’in bir parçası olduğu için.

Slogan ve pankart savaşı

İlk tartışmanın ardından açıklanan anlaşmaya rağmen platformda kullanılan ifadeler gerçeklerle örtüşmüyordu. PP’li milletvekili Veronika Marcos, Sol’u içinde bulunduğu için kınadı “Slogan ve pankart savaşı”, Sadece evet yasasının evet anlamına geldiğini veya cinsiyetçi şiddet mahkemelerinin kapatılmasını işaret ederek “bölmeye çalışmak” ve “galeri önünde yönetimini örtbas etmek için jestler yapmak”la suçladı.

“Umarım bu, bu duruma son vermek için bir dönüm noktası olur” Solun toplumsal cinsiyet şiddetini siyasallaştırma girişimiConsell’in “cinsiyetçi şiddete karşı sağlam ve kararlı bir kararlılığa sahip olduğunu” belirterek, “Bu sorumluluğun PP’sidir, biz her zaman olduğumuz yerdeyiz” diye ekledi.

Müdahale sosyalist milletvekilini şaşırttı Rosa Peris, Çünkü nihayet varılan bir anlaşmadan çok uzak görünüyorlardı. Sosyalist bir yaratılışı talep etti “temel çerçeve“Çünkü, diye düşünüyordu, “ilerlettiğimiz büyük siyasi anlaşmaya vardığımızda, Valensiya Paktını imzaladığımızda, bir yol açmış olduk ve hepimiz aynı yolda yürüdüğümüzde kadınların yaşamlarını iyileştirmiş oluyoruz. “

Ancak göğüs göğüse mücadeleyi göz ardı etmedi ve popüler partiyi, 2017’de cinsiyetçi şiddete ilişkin Devlet Paktı’nın finansmanının eksikliği, PP’nin 2002’de cinsiyete dayalı şiddet yasasını reddetmesi (ve 2004’te desteklemesi) nedeniyle kınadı. ) veya PP ve Vox paktında “aile içi şiddet”in kullanıldığı, bu ifadenin (“aile içi şiddet” ile birlikte) Haber Bakanlığı tarafından da defalarca kullanıldığı iddiası. Elisa Núñez, Vox’tan.

Uzlaşma Desteği

Alakalı haberler

Ancak en dikkate değer çatışma Vox ile yaşandı. Peris onları “inkarcı” olmakla suçladı. Milletvekiline böyle cevap geldi Miriam Turiel, Cinsel şiddete ilişkin şikayetlerin “büyümeyi durdurmadığı” göz önüne alındığında Valensiya anlaşmasını “başarısızlık” olarak nitelendirdi. “Bu boş anlaşmaya karşı oy kullanacağız” dedi. Peris, “Cinayet veya soyguna ilişkin veriler Ceza Kanunu’nun başarısızlığını mı gösteriyor? Cinsiyete dayalı şiddet raporlarındaki artış, kadınların yürürlükten kaldırmayı düşündüğünüz kurumlara olan güveninin arttığını gösteriyor.” dedi.

Kendi adına, Compromís’in temsilcisi, Vero Ruiz, girişimi desteklediÖnergede bazı değişikliklere yer veren önergede, “kadınların siyasi bölünmelere maruz kalmaması” nedeniyle parti ve kurumların “eylem birliğinin bozulmaması” talep edildi. Herkesin temel hakkı olan yaşam hakkı ile tüm tarafların birliğini hak ediyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir