Vox, Puigdemont ile müzakere yapılmasına yönelik af değişikliğinde hapis cezası öneriyor

İle ilgili tüm bilgiler af kanunu bu EL PERIÓDICO özel etkinliğinde.

Vox’un sunduğu af yasasındaki değişikliğin tamamı, hüküm giymiş kişilerle veya adaletten kaçanlarla meclis meselelerini müzakere edenlere altı ila on yıl arasında hapis cezası verilmesini öngörüyor. Halk Partisi yasa dışı referandum çağrısında bulunan partilerin kapatılmasını teklif etmek için değişiklik metninden yararlandıysa, Vox bir adım daha ileri gitti. Bağımsızlık yanlısı partilerin yasadışı ilan edilmesinde ısrar etmenin yanı sıra, onlara karşı hareket etmeyi de öneriyorlar. “İşbirliği yapanlar, işbirliği yapanlar, buluşanlar XXI, XXII veya XXIII numaralı başlıklarda belirtilen suçlardan herhangi biri nedeniyle adli hükümle hüküm giymiş veya kovuşturmaya uğrayan veya adalet sürecinden uzaklaştırılan kişilerle Cortes Generales’de işlenen konuların müzakere edilmesine yönelik eylemleri kolaylaştırmak veya kolaylaştırmak. bu Kitap II” Ceza Kanunu’nun. Yani, fitne, otoriteye karşı saldırı veya kamu düzeninin bozulması gibi Anayasaya veya kamu düzenine karşı suçlar.

Aşırı sağ oluşumun bu çarşamba günü Kongre’ye kaydettikleri metinde işaret ettiği vakalarda, tüm ‘procés’ tarafından kınandı ve ayrıca eski başkan gibi adaletten kaçanlar Carles Puigdemont veya MEP Toni Comín.

Yıl sonundan önce Hükümet Başkanı Pedro Sánchez, yasama organı boyunca hem Carles Puidemont hem de Oriol Junqueras ile “birkaç toplantı” yapacağını doğruladı. Sosyalist lider, en önemli şeyin şu olduğunu savundu: “siyasi normalleşme” Generalitat’ın eski başkanıyla bir toplantıyı içeriyor. Oyundaki üç numarası ve Kongre milletvekili, Santos Cerdányatırım anlaşmasını müzakere etmek için Belçika’da Puigdemont ile zaten bir araya geldi ve Aralık ayının başında söz konusu anlaşmaların izleme tablosu dahilinde İsviçre’de bunu tekrar yaptı.

Vox değişikliğinde “sözlü, yazılı veya fiilen suç veya hakaretin” on iki ila yirmi dört ay arasında para cezasıyla cezalandırılmasını öngören başka değişiklikler de yer alıyor. İspanya’ya veya onun sembollerine veya amblemlerinereklamla gerçekleştirilir”.

PP örneğinde olduğu gibi yasa dışı referandumlar da açıkça yasaklanmak ve destekçilerini cezalandırmak amacıyla hedef alınmaktadır. “Anayasa’da öngörülen usullerden herhangi birinde”, “üç yıldan beş yıla kadar hapis ve üç yıldan sekiz yıla kadar kesin diskalifiye cezasıyla cezalandırılacağı” belirtiliyor.

Partilerin yasadışı hale getirilmesi

Alakalı haberler

Geçen Kasım ayında PP, Vox’un bağımsızlık yanlısı partileri yasa dışı ilan etmek için Senato’daki önergesini bozdu, ancak şimdi Katalan bağımsızlık yanlısı partilerin yeniden bağımsızlık istişarede bulunması yönünde çağrıda bulunması halinde bu olasılığın geleceğe yönelik olduğunu savunuyor. Bu öğleden sonra Kongre’deki popüler partilerin sözcüsü Miguel Tellado’nun açıkladığı gibi, “Sánchez ellerini serbest bıraktı [a los independentistas] tekrar yapmak için eğer istedikleri buysa. Bağımsızlar da istediklerinin bu olduğunu söylüyor.

Bu doğrultuda Tellado, yasa değişikliğinin bütünüyle ilgili olarak “bir dizi suçu içerecek şekilde” medyaya gerekçesini sundu. anayasal sadakatsizlikKanunlara uyulmamasını veya yargı kararlarına uyulmamasını teşvik eden yetkilileri, kamu görevlilerini, kamu görevlilerini cezalandırmak, Vatanımızın birliğine zarar vermekbağımsızlık ilanlarının ve yasadışı referandumların veya istişarelerin suç sayılması ve bu suçlardan herhangi birini işleyen kuruluşların veya tüzel kişilerin kapatılmasının teşvik edilmesi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir