Yarın Hükümet, havadaki elektriğe uygulanan KDV’nin düşürülmesiyle sosyal kalkanın kısmen genişletilmesini onaylıyor

Koalisyon Hükümeti bu Çarşamba günü yılın son Bakanlar Kurulunda onaylayacak. sosyal kalkanın kısmi uzantısı. PSOE ve Sumar’ın müzakere ekipleri, hangi önlemlerin genişletileceğine ilişkin görüşmelere dalmış durumda. elektrikte KDV indirimi. Ekip kaynakları Yolanda Diaz Salı günü ortaklarıyla bazı konularda anlaşmazlıklar olduğuna dikkat çeken liderler, sosyalistlerden daha fazla kararlılık talep ettiler. Bu arada Maliye Bakanı Maria İsa Monterogünlerdir Avrupa Birliği’nin tavsiyelerine sadık kalarak teşviklerin azaltılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Bu senin olacak Pedro SanchezHer yılın sonunda başkanlar tarafından düzenlenen geleneksel basın toplantısında, enflasyonun, enerji krizinin ve Ukrayna’daki savaşın etkileriyle mücadele etmek için nihayet onaylanan önlemler hakkında rapor veren. Şu anda odak noktası elektrikteki özel vergi ve KDV’de indirim yapılmasına ilişkin müzakereler. Sánchez’in açıkladığı gibi bu plan, küçükler ve işsizler için ücretsiz ulaşım ve gıdadaki KDV indiriminin uzatılmasını içerecek.

Sumar kaynakları bu Salı günü yaptığı açıklamada, “mevcut önlemlerin büyük kısmının öngörülebilir şekilde uzatılacağını” söyledi. Bu anlamda işyerinde kamu yardımlarına, temel ihtiyaçların askıya alınmasının imkansızlığına, Elektrik Sosyal İkramiyeye karşılık gelen indirimlerin uzatılmasına veya savunmasız kişilerin tahliyesinin askıya alınmasına işaret ediyorlar. Bu son önlem, EH Bildu tarafından da PSOE ile yapılan müzakereler sonucunda talep edildi.

Şüpheler ve sürtüşmeler

Pandeminin başlangıcından bu yana sekizinci olan bu sosyal paketin elektriğe uygulanan KDV’nin uzatılmasını da kapsayacağı şüpheli. Sumar, kendisini elinde tutmak için Hükümet içindeki müzakerelere baskı yapıyor. Ancak sosyalist taraf bazı yardımların kaldırılmasından yanaydı. Montero, 10 günden biraz daha uzun bir süre önce Sevilla’da düzenlenen bir basın toplantısında, “Avrupa Birliği teşvik önlemlerinin geri çekilmesini tavsiye ediyor” dedi. Bunun bir örneği yakıt sübvansiyonunun kaldırılmasıdır. nakliyeciler, hayvancılık ve tarımMoncloa kaynaklarının doğruladığı gibi.

Alakalı haberler

Ayrıca Çalışma Bakanı’nın çevresi iki çatışma konusuna daha işaret etti. Bir yandan Sumar, Sánchez’in göreve başlama töreninde söz verdiği gibi, ücretsiz toplu taşımanın sadece gençler ve işsizler için değil, tüm nüfus için olmasını talep ediyor. Ayrıca hiçbir zaman sosyal kalkanın parçası olmamalarına ve bir yıl önce bağımsız olarak işlem görmelerine rağmen bankalar ve enerji şirketleri üzerindeki vergiler pahasına PSOE ile çatıştıklarını da bildiriyorlar.

Hükümetin her iki kesimi arasındaki müzakereler gün boyunca devam edecek ve her zamanki gibi gece boyunca devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir