Yeni Hükümetin Tehlikeleri, Joan Tapia

İspanya Waterloo ile olan anlaşmayı bozacak mı? “Geriye doğru giden sağ”a karşı tek çıkış yolu bu muydu? Sánchez, Rajoy’a yönelik gensoru önergesinin ardından La Moncloa’ya geldi (Temmuz 2018). Daha sonra 2019 seçim tekrarı sonrasında Iglesias’la anlaştı.Rubalcaba’nın ‘Frankenstein’ını hatırlıyor musunuz? Şimdi sıra Süper-Frankenstein’da: tüm bağımsızlık hareketi ile anlaşma. Yeni Hükümetiniz ne olacak?

En güçlü noktası gardıroptur. Yargıçlar Margaret Robles Savunmada ve Grande-Marlaska İçişleri’nde ayrıca Maliye Bakanı (şimdi başkan yardımcısı) Maria İsa Montero Ve Luis Planas 2018’den bu yana bakanlık yapan ve tüm fırtınalardan sorunsuzca kurtulan Tarım’da. Onlar oluştururlar sadık bir omurga buna bağımsızlık yanlısı denemez. İspanya İspanya’dır, nokta. Başkan yardımcısı eklenmeli Teresa Rivera İklim kriziyle karşı karşıya olan ancak büyük enerji gruplarıyla anlaşmazlıkları olan bir ülke. Fundamentalist ‘Troppo’ mu?

Ayrıca Nadia Calvino, Ekonomiyi yöneten ve Brüksel’de kapıları açan kişi. Ancak (Avrupa Yatırım Bankası’na) ayrılan veya gidebilecek olan biri artık omurga değildir. Ve onun yerine kimin geçeceği belli değil. Olmak José Luis Escrivá? O halde neden gerekli süreden önce mevcut görevinden alındı? Her şey beklemede görünüyor ve Avrupa ekonomisi durgunluğun eşiğindeyken kafa karışıklığı ölümcül bir günah. Hadi ekleyelim José Manuel Albares, Başkanın coşkulu bir yardımcısı olan Dışişleri Bakanı. VE Felix Bolaños, af yasasını çıkarmak, PP ile anlaşmaya varmak ve ERC ile Puigdemont’u tatmin etmek gibi ‘imkansız bir misyon’la aynı anda süper bakan, stoper ve stoper. Başkana oldukça güveniyor ama…

PP’nin Senato’da torpillenmesi ve hakimlerin itirazları nedeniyle af, aylarca etkili olamayacak ve bu arada bağımsızlık hareketi, kendisini zor duruma düşürebilecek Hükümeti deviremeyecek. liman

Gelenler bir sırdır. Eski Kanarya başkanı kulağa hoş geliyor Melek Victor Torres Kamu Yönetimleri için. Popüler bölge başkanlarının her zaman PP’nin kılıcı gibi davranmamasını sağlamaya çalışan sakin bir politikacı. Ve Eğitim Bakanı ve yeni sözcü, Pilar Alegria, Patronunu rahatsız etmeden iletişim kurması ve kancayı kaybetmeden çok fazla konuşmaması gereken hırslı bir Aragonlu. Daha fazla şüphe yaratıyor Oscar Puente Ulaştırma kadar güçlü bir bakanlıkta. Zeka ve keskinlik açısından eksik değil ama belki de profili daha çok PP Hükümeti altındaki amansız bir sosyalist sözcüye benziyor.

Gelelim tehlikelere. O Birinci başkan yardımcısı olacak Yolanda Diaz, CEOE ile işgücü reformu üzerinde anlaştıktan sonra bunu (CEOE’ye karşı) düzeltmek ve aynı zamanda sosyal harcamaları artırmak istiyor gibi görünüyor. Brüksel’in zaten İspanya’nın mali durumunun ciddi olduğunu söylemesi karmaşık bir durum. Calvino hızla burnunu çekiyor ve şunu söylüyor (‘Expansión’un kapağı): “Şirketler ekonomimizin kalbidir.” Yolanda bunu anlayacak mı?

İkinci tehlike (ikincisi yalnızca dahili olmadığı için) PP ile herhangi bir ilişkiyi yeniden kuramamak. İki büyük parti arasında kesin bir fikir birliği olmadan Anayasa işleyemez ve Sánchez ile Feijóo arasındaki ilişkiler bozulur. Sánchez, Feijóo’ya yüksek sesle gülüyor ve başkanın gülüşünde “patolojik bir şeyler” olduğunu söylüyor. Bu “defol git Bay González” Aznar’ın bugün neredeyse okşaması gibi görünüyor. Kötü gidiyoruz ve af yasası her şeyi daha da kötüleştirecek.

Alakalı haberler

Üçüncüsü ise bağımsızcılarla zorlu ve sürekli müzakereler. Kolay olmayacak ama paradoksal olarak PP’nin (ve yargıçların) affa karşı çıkması Sánchez’e yardımcı olabilir. Etkili af zaman alacak ve bu arada bağımsızlık hareketi onu limana getirmek zorunda olan kişiyi alaşağı edemeyecek. Ve 2024 Bütçeleri onaylandıktan sonra (onlar olmadan af olmaz) Hükümet iki yıl yaşayabilir.

Ama asıl tehlike Podemos’tur. 2015’te tüm ‘bilge adamlar’ PSOE’nin sonunun Yunanistan’daki Pasok gibi olacağını söyledi. ‘Akil adamlar’ hata yaptı ve Podemos’un bugün yalnızca beş milletvekili var. Ancak Irene Montero’nun şikayetleri konuşuyor. Podemos, yatırıma karşı oy kullanamadı ve dolayısıyla PP’nin suç ortağı haline geldi. Bir diğer konu da 2024 Bütçesi’nin onaylanmaması ki bunun Brüksel kapitalizminin şartlarına bağlı olduğu söylenebilir. Ve Iglesias’ın beş milletvekili olmadan bütçe olmaz. Sánchez ve Yolanda, Podemos’u yerle bir etti ama Iglesias intikam alabilir. Ve sıcak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir