Yolanda Díaz, Biden ile anlaşma yaptığını duyururken Podemos, İsrail çatışması nedeniyle ABD’yi suçluyor

Uluslararası ilişkiler PSOE’nin solunda, Podemos ile Sumar arasında ne kadar mesafe olduğunu bir kez daha gösteriyor. Son birkaç saat içinde Ione Belarra’nın partisi ABD’ye karşı konuşmasını sertleştirdiİsrail devletinin Gazze Şeridi’ne yönelik saldırısında “cezasızlığından” sorumlu ana kişilerden biri olduğuna işaret ediyor. Yolanda Díaz’ın işçi meseleleri konusunda ABD Hükümeti ile bir anlaşma yaptığını duyurmaktan çekinmediği bu günlerde morların sergilemeye çalıştığı bir saldırganlık.

O Orta Doğu’da çatışmaların başlaması Podemos’u şuraya götürdü: ABD’ye dair imalarınızı çoğaltın Gazze’de yaşananlara ilişkin uluslararası “sessizliği” açıklamak için İsrail’le olan ilişkisine başvuruyor. “Avrupa Birliği’nin benimsediği üzücü tutum şu gerçeğiyle ilgilidir: AB uzun süredir kendi kararlarını alamıyor Dış politika konusunda yaptığı şey şu: Amerika Birleşik Devletleri’ni takip ediyorum“, Belarra bu Pazartesi günü videoda yayınlanan bir bildiride savundu. “ABD ve AB sadece görmezden gelmekle kalmıyor, İsrail devletine tezahürat yapıyorlar politikasında apartheid ve insan haklarını ciddi biçimde ihlal eden bir meslektir” dedi.

“Tam olarak öyle olduğu için [Israel] stratejik bir müttefik ABD’de diğer ülkelerin izin vermediği şeylere izin veriliyor. Eleştirilerine bu Salı günü de devam eden Belarra, “izin verilebilir” dedi. “İsrail devletinin dünyada çok önemli bir nüfuza sahip olduğunu biliyoruz. arkasında ABD var ve bu ona muazzam bir nüfuz kapasitesi veriyor” diye savundu Katalonya Radyosunda bakan vekili.

ABD ile ortak açıklama

“ABD’yi takip etme” yönündeki bu eleştiriler yeni değil ve zaten Podemos tarafından İspanya’nın Ukrayna’daki savaştaki konumunu, Volodymyr Zelensky Hükümeti’ne askeri silah göndermesini eleştirmek için kullanılmıştı.

O zaman olduğu gibi şimdi de Podemos ile Sumar arasındaki farklar uluslararası ilişkiler açısından da bir kez daha ortaya çıkıyor. Bunun kanıtı, hassas uluslararası duruma rağmen, ikinci başkan yardımcısı Yolanda Díaz’ın bu Salı günü hiçbir sorun yaşamamış olmasıdır. Joe Biden Hükümeti ile ortak bir açıklama yapacağız.

Díaz’a göre, “önümüzdeki günlerde” kamuya açıklanacak ve Çalışma Bakanlığı’nın şirketlerde yapay zeka kullanımının koordinatlarını belirlemek için “aylardır çalıştığı” bir anlaşma. Bu deklarasyon, Çalışma Bakanı vekili’nin ifadesiyle, uluslararası düzeyde “çok güçlü bir mesaj” vermeyi ve “tüm yapay zekaların kullanılabileceğini, ancak buna hakların da eşlik etmesi gerektiğini” göstermeyi amaçlıyor. Lider gösterdi Bu ortak açıklamadan gözle görülür şekilde memnun kaldım ile elde edilen “Biden Yönetimi“, Podemos bakanlarınınkinden çok farklı bir tonda.

Çözünürlük Önceliği

Sumar’da bu farklılıkları en aza indiriyorlar ve Bu iş sözleşmesini mevcut çatışma durumundan ayırıyorlar İsrail ve Gazze’de. “Bununla hiçbir ilgisi yok”; Sahra gibi konularda bariz farklılıklara rağmen Fas gibi ülkelerle de bazı bölgelerde buluşma noktalarına ulaşıldığını savunuyorlar.

Yolanda Díaz’ın partisi, ABD ve İsrail’in tutumunu paylaşmadığını garanti ediyor ve bu iki ülkenin tarihsel ittifakına dikkat çekiyor, ancak bu dönemde İsrail’e daha fazla önem verdiklerini belirtiyor. ateşkes için baskı yapma hedefi ve siyasi pozisyonların yeniden teyit edilmesi yerine insani koridorlar oluşturulması. Son birkaç saatte Sumar, Pedro Sánchez’den, PSOE’nin savunduğu pozisyon olan Avrupa Birliği içinde bir anlaşma beklenmeden “tek taraflı” bir şekilde Filistin devletini tanımasını talep etti.

Sumar’da şunu belirtiyorlar: Dilekçenin koalisyon anlaşmasına dahil edilmesi bir “öncelik”tir, kırmızı çizgilerden bahsetmekten kaçınsalar da. Podemos’un benimsediği konumla çelişen, “Hükümetin konumunu siyasi konumlara” önceliklendiren “takdire bağlılığa” bağlılık.

Farklı rol

Liderin rolü Sumar, Podemos’tan daha ölçülü davrandı çatışma başladığından beri. Kötü şöhret kazanmak için görevdeki Hükümetteki varlıklarından yararlanan morların aksine, Díaz bir seçim yapmayı tercih etti. daha kurumsal profil Bu, Yürütme’yi tehlikeye atmıyor ve Podemos bakanlarının açıklamalarına dayanarak İsrail büyükelçiliği ile Dışişleri Bakanlığı arasındaki iletişim alışverişi ile bu Pazartesi günü ortaya çıkan diplomatik çatışmalardan kaçınıyor.

Halen Sosyal Haklar Bakanı olan Ione Belarra – yeni Hükümet kurulana kadar – tereddüt etmediyse Filistin’deki durumu kınamak için kamuoyu önüne çıkmalarını çoğaltınBaşkan Vekili, bu Salı günü, tüm Yöneticiyi temsil eden İspanya Hükümeti’nin resmi açıklamalarına başvurarak mor liderlerin düşüncelerini göz ardı etti. Sumar lideri her ne kadar sosyal ağlar üzerinden İsrail’i kınayan açıklamalar yapsa da, Podemos’tan farklı olarak PSOE’ye yönelik istek ve taleplerin yanı sıra en kalın açıklamaları kendi sözcülerine devretmeyi tercih etti.

Sumar Yorumları

Alakalı haberler

vardı Ernest Urtasun Ve Martha Lois Pazartesi günü Sumar’ın tutumunu resmileştiren kişi, AB ülkelerinden İsrail ile olan ticaret anlaşmalarını ve silah satışlarını askıya almalarını istedi ve Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları “soykırım” ve “savaş suçları” olarak nitelendirdi. Uluslararası politika açısından Sumar’ın liderleri de Avrupa Birliği’nin eylemlerine yönelik bazı eleştiriler yapmaktan çekinmedi ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen’in İsrail’e yaptığı ziyaretle “kınamalarını” dile getirdi.

Sumar olarak Gazze’de olup bitenleri kınıyoruz”, Sumar’ın parlamento sözcüsü Lois’i savundu. “Bu katliam, bu etnik temizlikBu zarar verme ve insan hakları ihlali süreci kabul edilemez, ölçümde çifte standart olamaz. AB, barış üzerine bahse girmesi gereken bir siyasi alandır ve İsrail’e yapılan ziyaretlerin fotoğraflarını bulamıyoruz. AB bu çifte standardı kullanıyor”diye kınadı ve Von der Leyen’in geçen Cuma günü Tel Aviv’e yaptığı geziyi ima etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir