Yüksek Mahkeme ceza savcıları kurulu Salı günü terörizm ve Puigdemont’u oylayacak, Yazan: Ernesto Ekaizer

Eyalet Başsavcısı Álvaro García Ortiz, Yargıç Manuel García-Castellón’un (gerekçeli gerekçeli) talebi hakkında adı geçen mahkemenin Kabul Dairesine bilgi verilmesi kararını Yüksek Mahkemenin birinci Ceza Dairesi kurulunun ellerine bıraktı. Avrupa Parlamentosu üyesi Carles Puigdemont’u Tsunami Demokratik davasında terör suçu iddiasıyla suçluyor. EL PERIÓDICO’nun öğrendiğine göre, birinci ceza dairesini oluşturan savcıların toplantısı 6 Şubat Salı günü saat 10.00’dan itibaren müzakere edilecek. Savcı Álvaro Redondo’nun görevlendirdiği sunuma dayanarak Fortuny Caddesi, 4, Madrid’de yapılacak duruşmada rapor oylanacak.

Bu nedenle, ‘procés’ davasında suçlamayı getiren dört özel savcı (ya da bunlardan herhangi biri) ya da Yüksek Mahkeme’nin başsavcısı Ángeles Sánchez rapor hazırlamayacak. Ancak bunlardan üçü – Fidel Cadena, Consuelo Madrigal ve Javier Zaragoza – 13 savcının yer aldığı ilk bölümü oluşturuyor. Başkanlığını Cadena ve mahkeme savcısı Javier Sánchez-Covisa yapmaktadır.

Geçtiğimiz haftadan bu yana, bu gazetenin de doğruladığı gibi savcılar, müzakere ve oylamanın iki temel maddesini belirlediler.: Yargıç García-Castellón’un 21 Kasım 2023’te Yüksek Mahkeme’ye sunduğu 101 sayfalık sunumu ve Savcı Redondo’nun sunumunun kapsamlı bir taslağı.

Por tanto, los informes de la Fiscalía de la Audiencia Nacional contrarios a la calificación de la causa del Tsunami Democràtic -manifestaciones y corte de carreteras en 2019 en protesta contra la sentencia del ‘procés’- como delito de terrorismo y a la participación de Puigdemont en el liderazgo de dicho movimiento no formarán, en principio, parte del debate.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir